Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik?

Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Dlaczego tak długo zwlekał z publikacją swoich odkryć? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling, Co wiemy o jego rodzinie, bliskich i przyjaciołach? I wreszcie – jakim był człowiekiem? Na te i wiele innych pytań odpowie znany olsztyński historyk. Spotkamy się z nim 6 maja w Dworze Artusa.


Dr Jerzy Sikorski jest autorem cenionej i wielokrotnie wznawianej monografii „Prywatne życie Mikołaja Kopernika”. Jego badania przyczyniły się do odnalezienia w 2005 r. miejsca pochówku astronoma (odkrycie potwierdzono ostatecznie trzy lata później po przebadaniu DNA pobranego z czaszki i włosa znalezionego w księdze należącej do Kopernika).

Dr Sikorski wskazał również pozostałości domu we Fromborku, w którym Mikołaj Kopernik mieszkał i umarł oraz ogrodu, w którym zbudował słynną płytę obserwacyjną (pavimentum) opisaną w „De revolutionibus”. Tego odkrycia olsztyński naukowiec dokonał po analizie materiałów źródłowych zachowanych w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.

Życie i dzieło genialnego astronoma to nie jedyny obszar zainteresowań dr Sikorskiego. Jest on autorem wielu prac poświęconych dziejom Warmii i Mazur, specjalizuje się w rozwoju przestrzennym miast. W Polskim Słowniku Biograficznym opublikował szereg biogramów członków kapituły warmińskiej.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Prowadzenie: red. Piotr Majewski. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Marek Ospalski – Książnica Kopernikańska w Toruniu